top of page

FAQ

 • האם בכל זאת כדאי להתפקד למפלגות ללא בחירות פנימיות?
  השפעה פוליטית לא נמדדת רק בקלפיות, כך גם השפעה מתוך המפלגה לא נמדדת רק בפריימריז. ראשית, חברות במפלגה היא תנאי הכרחי כדי לקחת חלק פעיל בחוגים מסוימים, להתמנות או להיבחר להנהלה, לוועידה ולמנגנונים מפלגתיים אחרים בעלי סמכויות והשפעה בלב העשייה של המפלגה. שנית, מפקד של קבוצה מאוגדת למפלגה מהווה מוקד כוח אלקטורלי ומייצר עבור חברי הרשימה והיו"ר אינטרס להבין מה כואב לקבוצה, מה מפריע לה, מה חשוב לה לקדם וכולי. במילים אחרות, זה לעלות על הרדאר של חברי הרשימה והיו"ר כדי להישמע ולהילקח בחשבון בסדרי העדיפויות.
 • מה בונות אלטרנטיבה יעשו עם ההתפקדות שלי?
  בונות אלטרנטיבה מתכוונות לתרגם את הכוח מהמחאות והרחוב ולתרגם אותו לכוח אלקטורלי ופוליטי - להתארגן בקבוצות שנלקחות בחשבון בקרב המפלגות וחברי הכנסת, ומשפיעות מבפנים על מדיניות המפלגה.
 • אני כבר חברת מפלגה. למה להירשם דרך בונות?
  הרעיון המארגן בבניית כוח פוליטי הוא למקסם את הכוח וההשפעה. חברי רשימה יעדיפו לקחת בחשבון דרישות של קבוצה מאשר דרישות של יחידים ויחידות, שכן יש לקבוצות יותר קולות. כך יהיה ניתן להשפיע על התא של בונות בתוך המפלגות, ומול המפלגות להיות גורם משמעותי שנלקח בחשבון ושותף בעיצוב המדיניות ובקביעת סדרי העדיפויות.
 • למה להתפקד עכשיו?
  ראשית, כי בקרוב יהיו בחירות פנימיות (פריימריז) לחלק מהרשימות, וזה הזמן לקחת חלק ולהשפיע. שנית, כי אין לדעת מתי יהיו בחירות כלליות או בחירות פנימיות בשאר המפלגות, וכדי לצמצם את תקופת האכשרה שיש בחלקן רצוי להתפקד כמה שיותר מוקדם. נוסף על כך, אנחנו בתקופה בה נדרש מאיתנו לקחת צעד קדימה ולתרגם את הכוח שלנו במחאות וברחוב לכוח אלקטורלי שנספר בכמות חברות במפלגות.
 • למה לא מופיעות פה כל המפלגות?
  לא בכל המפלגות התפקדות מקנה זכות בחירה ליו״ר המפלגה או להרכב המוביל. מתוך כך, אנחנו מעודדות אתכן להתפקד לכל מפלגות עבר/הווה שהן דמוקרטיות, קרי היו בהן לפחות פעם אחת בחירות והן: העבודה, הליכוד, מרצ, הציונות דתית, יש עתיד וחד״ש
 • איפה נשמר המידע עלי?
  המידע על חברי המפלגה נשמר במאגרים של המפלגה אשר נמצאים תחת פיקוח של רשם המפלגות ומבקר המדינה. גישה למידע תינתן למטה המפלגה ולמי שירצה להתמודד לרשימה לכנסת, ויחולו עליהם חוקים מחמירים שאוסרים על העברה שלו הלאה.
 • האם אני יכולה להצביע אם התפקדתי?
  זה תלוי בשני דברים. הראשון, האם ישנה תקופת אכשרה בין רגע ההתפקדות לרגע ההצבעה (לצורך הדוגמא במפלגת העבודה אין, ובמפלגת הליכוד ישנה תקופת אכשרה של 16 חודשים). השני, האם כל חברת מפלגה רשאית להצביע, או שמא רק ל'צירי ועידה' או מי שנמצא.ת במדרגה 'גבוהה יותר' של חברות.
 • מה זה אומר להתפקד?
  להתפקד זה להיות חלק ממפלגה ולהפוך לחברה בה, כאשר ברוב המפלגות חברות הינה חברות בגוף הבוחר ומקנה לחברה את הזכות להצביע בבחירות לרשימה לכנסת וליו"ר המפלגה. במקרים אחרים, קיימות 'מדרגות' שונות של חברות, כאשר רק מי שמשתייכת ל'וועידה' יכולה לבחור יו"ר וחברי רשימה לכנסת.
 • האם אני יכולה להיבחר אם התפקדתי?
  זה תלוי תקנון. ישנם מקרים בהם קיימת תקופת אכשרה, וישנם מקרים בהם ניתן להירשם על מנת להתמודד ולהיבחר עד תאריך מסוים - גם אם ההתפקדות התבצעה בסמוך לתאריך זה.
 • זה עולה כסף?
  כן, חברות במפלגה עולה לרוב כסף, שכן היא דורשת מהמפלגה להפעיל מנגנונים ולתת שירות לחבריה. במרבית המקרים מדובר בעשרות שקלים בודדים בשנה, מה שמסתכם בשקלים בודדים כל חודש.
 • למה כדאי לי להתפקד?
  בישראל יש כ-6.5 מיליון בעלי ובעלות זכות בחירה, כאשר כ-4.5 מיליון בלבד מממשות.ים זכות זו. קול אחד מיני מיליונים חשוב ומשפיע, אך השפעה מבפנים היא מרובה ומשמעותית יותר, שכן מדובר על קול אחד מיני עשרות אלפים בלבד. לא זו אף זו, קול בבחירות הכלליות לכנסת הוא קול לרשימה וליו"ר כמקשה אחת, ללא אפשרות לעצב אותה ולהחליט מי יהיו הנציגים של המפלגה. בפריימריז פנימיים יש הזדמנות לא רק להכפיל את הכוח, אלא גם להשפיע ולבחור אישית את חברי הרשימה.
 • לכמה זמן ההתפקדות בתוקף?
  ההתפקדות לרוב הינה לשנה מרגע ההצטרפות, ובמרבית המקרים החברות תתחדש אוטומטית באמצעות הוראת קבע בתום השנה. אין אפשרות לקבל החזר רטרואקטיבי על חלק מהשנה, ואם גיליתם שברצונכם לבטל התפקדות שהתחדשה אוטומטית יש ליצור קשר עם המפלגה כמה שיותר מהר על מנת לקבל החזר (בדר"כ בתוך החודש העוקב), שכן לאחר פרק זמן קצר זה כבר לא יתאפשר.
 • האם אני יכולה להתפקד לשתי מפלגות?
  לא, ע"פ חוק המפלגות אדם אינו יכול להיות חבר ביותר ממפלגה אחת.
bottom of page